Vězeň na Skalním hradě

( Pověst )

Sedlem Scheibe u Hřebenového buku blízko Skalního hradu kdysi vedla obchodní stezka z Čech do Zhořelce. Toto místo odlehlé od lidských obydlí mělo špatnou pověst. Vyjdete-li z Oldřichova nebo z Oldřichovského sedla na Skalní hrad, ocitnete se na skále s výhledem na Frýdlant. Při pozorném zkoumání najdete na skále kapsy vytesané člověkem. Ty mohly sloužit k ukotvení dřevěné stavby. Pravděpodobně to byla tvrz pro hlídky střežící stezku.

Podle pověsti se dřevěného hrádku zmocnili loupežníci. Ti při jednom z přepadení unesli krásnou dívku. Ta musela poté dlouhá léta žít s loupežníky, starat se o ně i o jejich pohodlí a také chodila nakupovat zásoby do nedalekého Frýdlantu. Na cestách ji vždy doprovázel některý člen tlupy. Ve městě se při jedné z cest poznala s rytířem. Zamilovala se do něj a rozhodla se loupežníky vyzradit a získat tak opět svoji svobodu. S rytířem se dohodli a ten svolal svoji družinu.

Dívka cestou z města opatrně, tak aby si loupežník nevšiml, trousila krupici. Rytíř s družinou druhý den ráno vyrazili po stopě, aby tvrz ve skalách dobyli. Když zbrojnoši přitáhli pod hrad a obklíčili skálu, pochopil vůdce bandy, kdo je zradil a pronásledoval dívku po skalách. V okamžiku, kdy již stála nad průrvou, smekla se jí noha a dívka se zřítila dolů a zabila se. Místo je od té doby pojmenované Panenský skok.

Ilustrační Obrázek


Vězeň na Skalním hradě